ÇIRALI HAKKINDA

Antalya Kemer'e bağlı ÇIRALI beldesi, "Güneşi, denizi ve doğa güzelliklerinin" yanı sıra tarihi zenginlikleriyle insanlarin ilgisini çekmektedir. Güney ucunda Olympos antik kenti, kuzey batisinda Yanartas (Chimera) bulunmaktadır.

Akdeniz'in en temiz yerlerinden birisi olan Çıralı sahili 3,2 km uzunluğundadır. Genişliği ise 50-10 metre arasında değişmektedir. Kumsal denizden itibaren yumuşak bir eğimle yükselmektedir. Her iki ucunda kayalıklarla sınırlanmıştır. Genel olarak ince taneli yüksek kaliteli kum yapısına sahiptir. Güney ucunda antik Olimpos kentinin içinden geçerek gelen dere denize denizle birleşir.

Denizi çok temiz olan Çıralı'da rahatlıkla denizin keyfini çikarabilir ve güneşlenebilirsiniz. Yapılaşmanın çok az olmasi, yöreye ayrı bir güzellik katar. En yüksek binasi 3 katlıdır.

Çıralı'nın tarihi ve doğal zenginliği, yasal statüler geliştirilerek koruma altına alınmış durumda. Olimpos Antik Kentinin bulunduğu vadi ve onun denize açıldığı kumsal, Arkeolojik SİT Alanı içinde. Kumsalın kuzeye doğru devam eden üç kilometrelik bölümü ve kıyı ise I. ve II. Derece Doğal SİT Alanı.Yöre sessiz, sakin ve tarihin doğayla bütünleştiği bir yer olarak bilinir.

Çıralı her mevsim değişen, yenilenen bir güzellik ağacı, çiçegi ve bitkisiyle karşınızdadır. Bu güzeliği renk ve kokulardan oluşan bir harmoni oluşturur. Dünyada nesli tükenmeye başlamış kuşların bir çoğunu bir arada görmek size ayri bir zevk verecektir. Nesli dünya çapında tehlike altında olan deniz kaplumbağalarının (Caretta) üreme alanlarından birisi de Çıralı sahilleridir. Çıralı ayrıca ismine yakışır şekilde "SAKLI CENNET" olarakda anılmaktadır.

ÇIRALI ULAŞIM

Özel Aracınızla: Antalya'dan Kumluca-Kaş istikametine doğru Tekirova dan sonra Çirali 7 km tabelasindan sola dönün.

Otobüsle: Antalya otogarından Kumluca-Kaş istikametine giden Çiçek tur veya Antalya tur otobüslerine binip Çirali yol kavsaginda inebilirsiniz. Orada Çirali Dolmuşlarına binerek çıralıya gelebilirsiniz.

Uçakla: Antalya hava alanından antalya otogarana geliniz buradan Çiçek tur veya Antalya tur otobüsleriyle çıralıya gelebilirsiniz.

Çıralı'da Neler Yapılır?

Doğu likya yürüyüs yollarinin merkezi olan çirali'dan hergün başka bir parkur da yürüyerek ya kayip şehri keşfede bilir yada ıssiz küçük koylarda denize girebilirsiniz.Portakal ve çam ağaçları içinde tamamen doğal yiyeceklerle kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Ayrica günlük bir araç kiralayarak yakin çevrenizdeki Phaselis - Arykanda - Myra yada batik sehir kekovaya gidebilirsiniz. Eğer adrenalin istiyorsaniz Bir jeep ile dağ yollarin dan yaylalara safari yapabilirsiniz.
Pırıl Pırıl Bir Deniz

Güneş pansiyonun Çıralı kumsalına uzaklığı 150 m'dir.

Çıralı kumsalı caretta caretta kaplumbağalarının doğal üreme alanı olduğu için Doğal Hayatı Koruma Derneği tarafından koruma altına alınmıştır. Kumsalın uzunluğu 4 km, genişliği 50-100 m civarındadır. Kumsal çevresinde kurulmuş restoran ve cafe türü işletmelerin birçoğu ücretsiz şezlong ve şemsiye hizmeti vermektedir. Pırıl pırıl suyu ve kaliteli ince kumu ile deniz ve güneşin tadına doyamayacaksınız.

ferienhausmiete
Çıralı Köyü Ulupınar Kemer / Türkiye
info@gunespansiyon.com
0242 825 71 61

Tüm hakları Güneş Pansiyon’a aittir, izinsiz kullanılamaz © 2016
Tasarım Ajansweb